Investice do nemovitostí představují skvělý způsob, jak zúročit své úspory a zaručit si stálý příjem s výnosem…
Investice do nemovitostí představují skvělý způsob, jak zúročit své úspory a zaručit si stálý příjem s výnosem okolo 2 až 10 % za rok. Ti, co nemají tolik dostupných finančních prostředků, mohou vyzkoušet sílu nemovitostních fondů — konzervativnější investici bez velkých starostí se ziskem 2 až 4 % za rok.
Na investice do nemovitostí se dnes pohlíží jako na vysoce lukrativní záležitost, kterou se dá zajistit pasivní příjem na poměrně dlouho dobu. Zájem o tento druh podnikání však ceny nemovitostí vystřelil do takových výšek, že na ně mnozí investoři ani nedosáhnou. To může být jeden z důvodů, proč se uchylují k další variantě, a tou je investice do nemovitostního fondu.
Pronájem nemovitostí aneb slušný výdělek a dobré zabezpečení
Koupě a následný pronájem domu či bytu je oblíbený způsob investování, který zajištuje investorovi maximální pohodlí, stálý příjem a nezávislost. Výnos se zde pohybuje od 2 do 10 % v závislosti na lokalitě a stavu bytu. Získaná částka je však mnohem vyšší než u dividend z fondů, zvlášť dnes, kdy ceny koupí i nájmů neustále rostou. Nelze opomenout ani fakt, že zakoupený byt či dům je jenom v rukou investora, což s sebou nese určitý komfort a pocit zabezpečení.
Minusy pronájmu nemovitostí: vysoké ceny při koupi a starosti s údržbou
Za každou investicí se samozřejmě schovává i nějaké riziko, které drží investiční fantazie pevně na uzdě — v tomto případě se jedná o neuvěřitelně vysoké ceny nemovitostí a o čas strávený vyřizováním věcí okolo koupě. Investoři musí řešit nejen záležitosti týkající se údržby a nájemních smluv, ale také transakční náklady včetně daně z nabytí nemovitosti, katastrálních kolků, právního servisu a dalších. Kromě toho je potřeba brát v potaz i nižší likviditu, kvůli které se může prodej bytu či domu pěkně protáhnout.
Nemovitostní fondy aneb konzervativní investice bez starostí
O nemovitostních fondech se dá říct, že jsou poměrně zajímavou investiční záležitostí, díky které se dá získat výnos okolo 2 až 4 % za rok. Jedná se o výhodnou investici v případě, že nemáte tolik financí na to, abyste volně investovali do koupě bytu a jeho pronájmu. Velkou výhodou této varianty je fakt, že se v podstatě nemusíte o nic starat — odpadnou vám starosti s náklady, sháněním nájemníků i údržbou. Na rozdíl od investice do nemovitostí mají fondy vyšší míru diverzifikace i likvidity (v závislosti na druhu fondu), což znamená, že z fondu můžete prakticky kdykoliv vystoupit a získat své peníze jednoduše zpět.
Minusy nemovitostního fondu: pozor na nestabilitu trhu a poplatky
Trh je ve mnoha aspektech naprosto nevypočitatelný, proto je dobré počítat s tím, že hodnota nemovitostního fondu může snadno zakolísat a spadnout dolů. S tím je spojeno další minus této investice a tím je nízká flexibilita na trhu — čím větší fond, tím pomalejší reakce na vývoj na trhu. Neméně příjemným aspektem jsou také poplatky, se kterými se tu setkáte nejméně dvakrát. Prvním z nich je vstupní poplatek, jehož hodnota se pohybuje mezi 1 až 4 %, a ten druhý se týká správy fondu, za který zaplatíte asi 1,5 až 2 % p. a. v závislosti na objemu spravované investice.
Ať už investujete kamkoliv, je předem důležité zvážit roční výnos, časovou náročnost a samozřejmě i náklady, které s sebou investice přináší. Investice do nemovitostí včetně pronájmu a fondů však stále představují jedny z nejvýnosnějších alternativ, které vám pomohou efektivně zhodnotit naspořené úspory.