Rádi si dopřávají, potrpí si na seberealizaci, kvalitní osobní život a důraz kladou také na sociální jistoty. Do roku…
Rádi si dopřávají, potrpí si na seberealizaci, kvalitní osobní život a důraz kladou také na sociální jistoty. Do roku 2020 budou tvořit největší část produktivní populace. Řeč je o takzvaných mileniálech, tedy lidech ve věku mezi 18 až 34 lety. Jak tito mladí lidé vnímají svou finanční budoucnost a co jsou ochotni udělat pro to, aby si zachovali vysokou životní úroveň i v důchodu?
Šetřit nebo investovat?
Názory mladých lidí na investice, úvěry a bankovnictví se zabýval například průzkum, jehož výsledky v polovině února zveřejnil server Visual Capitalist.
Dvě třetiny amerických mileniálů podle něj o své příznivé finanční budoucnosti nepochybují. Skoro 90 % si věří i ohledně investic, přitom ale bezmála tři čtvrtiny z nich drží své úspory v hotovosti nebo na bankovním účtu. Víc než polovina navíc nevěří bankovním trhům a skoro polovina je přesvědčená o tom, že investování je příliš riskantní.
V Česku se podle loňského průzkumu Broker Consulting očekává zlepšení své finanční situace přes 60 % lidí ve věku 18 až 26 let. Pomoci si chtějí spořením nebo investováním.
Čtěte také: Proč začít investova už ve dvaceti ⇒
Doba, kdy ekonomika roste, nezaměstnanost je nízká a kupní síla obyvatel je vysoká, je ideální pro spoření. Dalším krokem jsou právě investice, které úspory ještě rozmnoží.
Peníze do akcií nebo půjček lidem
Sáhnout můžete ke klasickým investičním nástrojům, jako jsou akcie. Je ale důležité umět si vybírat. Vždy je dobré vyhodnotit si potenciál společnosti, o jejíž akcie se ucházíte. Například zjistit si, jaké jsou očekávané výnosy a jestli vyplácí dividendy, jejichž reinvestování je klíčové pro složené úročení a pozdější efekt sněhové koule.
Nebo můžete vyzkoušet novinky. Například o kryptoměny letos projevili zájem právě mladí Češi do 29 let. Březnový průzkum společnosti STEM/MARK ukázal, že o investici do měn jako jsou bitcoin, litecoin, ethereum a další, přemýšlí až 10 procent Čechů. Zhruba 13 procent dotázaných si ji ale rozmyslelo, především kvůli rizikovosti.
Na oblibě pak v posledních letech velmi získává takzvaný peer-to-peer lending. Tedy půjčování peněz od lidí lidem. Vzhledem k tomu, že lidé mohou začít investovat už od 200 Kč, odpadá nutnost velkého počátečního kapitálu, který je třeba u většiny jiných investic.
Čtěte také: Jak snadno investovat pro pohodlný důchod ⇒
Místo důchodců rentiéry
Důchodová reforma je stále v nedohlednu. A tak mileniálové – a nejen ti čeští – silně vnímají zodpovědnost za svou finanční budoucnost. Chtějí ji brát do vlastních rukou, aby v důchodu měli z čeho žít. V tom, že by dostávali slušnou pravidelnou penzi, prostě státu příliš nevěří.
Potom bude lepší vnímat odchod do důchodu spíše jako jistou formu finanční nezávislosti. Vaše výdaje vám totiž pokryjí výnosy z investic, na kterých jste začali pracovat už v mládí. Člověk v důchodu také může dál pracovat, pokud má sílu a baví ho to. Třeba jen tři dny v týdnu. Na zbytek má našetřeno.
Předpokladem pro úspěch tohoto plánu ale je to, že dlouhodobě utrácíte méně, než vyděláte a rozdíl smysluplně investujete. Začít je dobré hned od první výplaty a čím vyšší procento odložíte, tím dříve můžete dosáhnout vysněného cíle.