O investování

Vyplatí se v roce 2019 investovat do spořicích účtů?

avatarUrl

Zonky

11. 3. 2019

ArticlePictureDetail

Úroky spořicích účtů byly za posledních pár měsíců navýšeny, což v rámci akčních období potěšilo nejednoho klienta…

Úroky spořicích účtů byly za posledních pár měsíců navýšeny, což v rámci akčních období potěšilo nejednoho klienta. S rostoucími úroky je však zaznamenána i zvyšující se míra inflace, která v lednu vzrostla na 2,5 %, na základě čehož vložené peníze spořicích účtů spíše ztrácejí na hodnotě.

Proč lidé volí spořicí účet

Založení spořicího účtu je další možnost, jak přijít k pár korunám navíc a mít jistotu zhodnocení. Lidé se k němu často uchylují v případě, kdy chtějí spořit z dlouhodobého hlediska a čerpat výhody, které jim běžný či termínovaný účet neumožňuje. Oproti běžnému účtu má spořicí účet vyšší úrok a své peníze si na rozdíl od termínovaného účtu můžete kdykoliv vybrat.

Akční období pro spořicí účty

Při výběru spořicího účtu se lidé často dívají právě na výši úroku. Čím vyšší úrok, tím vyšší zhodnocení peněz. Na webu peníze.cz se můžete dočíst informace z loňského října, které říkají, že úroky se u spořicích účtů budou zvyšovat.

Na základě rostoucí inflace se výhodnost spořicích účtů jednoznačně snižuje

Jak rychle akční období začnou, tak rychle však skončí. Jedná se o časové intervaly, během kterých se lidé přikloní k spořicímu účtu, ale po skončení akce změní banku nebo spořicí účet. Podle Martina Mašáta, manažera Partners investiční společnosti, je výsledek pro banku a klienta spíše negativní. Mašát připomíná: „Navíc i tito klienti často zapomínají na poplatky, daně či ztrátu jiných výhod kvůli zanedbatelnému úrokovému příjmu navíc.“

Pozor na inflaci

Rostoucí úroky nejsou však jediným kritériem, na které je nutno při výběru spořicího účtu pohlížet. Kromě toho, že je dobré si přečíst všechny podmínky a pravidla účtu, je také potřeba vzít v úvahu rostoucí inflaci.

Lukáš Kovanda upozorňuje: „V roce 2019 je potřeba kvůli růstu mezd a energií počítat s průměrnou inflací kolem 2,5 procenta, kterou ani nejvýhodnější spořicí účty na trhu se svým úročením nepokryjí.“

Příčina nárůstu inflace

V lednu 2019 vystoupala míra inflace až na hodnotu 2,5 %, což šokovalo finanční experty a analytiky včetně centrálních bankéřů. Inflace byla totiž podle projekcí odhadována na 2 %. Důvodem, proč se inflace tak zvýšila, je rychlé zdražování cen bydlení a energií, uvádí ekonom Lukáš Kovanda.

„Inflace se bude letos pohybovat zřetelně nad dvěma procenty a není žádná šance, že by se k ní mohly sazby na spořicích účtech nějak přiblížit. Sazby z vkladu jsou ovlivněny především základní úrokovou sazbou nastavovanou centrální bankou, teď je na 1,75 procenta. A i kdyby vyrostla ke dvěma procentům, stejně to nebude na inflaci stačit,“ vysvětluje Martin Mašát.

Na základě rostoucí inflace se výhodnost spořicích účtů jednoznačně snižuje. Z toho důvodu se doporučuje investovat do jiných možností, kde úrok převyšuje inflaci, aby nedošlo ke znehodnocení úspor. Výhledově rok 2019 k zakládání spořicích účtů příliš výhodný nebude. Můžete zkusit investice do půjček. Pokud chcete zhodnotit své peníze a nechat je slušně vydělávat, můžete se stát třeba rentiérem na Zonky.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013