29. října 2018

Stačí dvě ženy a změníš pohled na svět

Tereza Sládková

Bára a Zlatka. Mladé, krásné, chytré a navíc odvážné optičky. Díky své intuici a znalostem vás mnohdy přečtou lépe než vy sami sebe. Ve svém GO2OPTIC v Plzni vám pomohou nejen se zrakem a módou, ale třeba i s radou ohledně Zonky.

Pablo Picasso je znám svým výrokem, že inteligentní žena nespoléhá na svou krásu. Hm… nějak mi jeho slova stále zněla v uších, když jsem poznala Báru a Zlatku v jejich designové optice v Bezručově ulici v samém centru Plzně. Trochu bych to po poznání těchto dvou žen Pablovi poupravila. Inteligentní žena nespoléhá na svou krásu, ale především sama na sebe.

A přesně to tyto dvě ženy dělají. Měly sen, touhu pomáhat a odvahu jít za tím, čemu věřily. A díky tomu dnes mnoho lidí chodí po ulicích s brýlemi, které nejen podtrhují jejich osobnost, ale umožňují jim dívat se na svět takový, jaký skutečně je. Tedy jednou jasný, jindy zamlžený, občas se škrábanci.

V GO2OPTIC usedám na první kus nábytku v optice – na stylový gauč – a při kávě začínám náš rozhovor s ohlédnutím do minulosti, tedy do dob, kdy tyto dvě ženy nebyly úplně nejlepšími kamarádkami.

(smích) Teď to vypadá, že jsme byly nějaké rivalky. To tak vůbec nebylo. Seznámily jsme se v předešlém zaměstnání. Od začátku bylo jasné, že jsme každá úplně jiná. Jediné, co nás možná tehdy spojovalo, byl fakt, že jsme absolvovaly vyšší odbornou školu, obor oční optik. Zlatka tedy ještě navíc optometrii. No ale jak to tak občas bývá, člověk míní, život mění. Nakonec vzniklo krásné přátelství, které nás dovedlo k realizaci společného snu, čehož si obě moc ceníme.

Musím přiznat, že je pro mě těžko uvěřitelné, že vy dvě jste nebyly od samého začátku na jedné vlně. Teď to tak rozhodně nevypadá. Jinak bych ale řekla, že vás spojoval ještě i stejný nápad, nejen škola.

Nenazvaly bychom to nápadem, ale spíš společným vnitřním pocitem. Touhou ve svém životě něco změnit a doopravdy to uskutečnit. Rok 2017 byl pro nás velmi zlomový. Původní zaměstnavatel ukončil činnost a my jsme obě zůstaly bez práce. Došlo nám, že kdy jindy než teď je ta správná chvíle pro konečné rozhodnutí. Založily jsme společnost, vymyslely název, logo, oslovily dodavatele a skočily do toho rovnýma nohama. A pak šlo vše už nějak samospádem. (smích) Kousek od centra nás oslovil prostor, který odpovídal našim představám. Potřebovaly jsme více místností, abychom mohly v klidu měřit zrak a současně mít dostatečně volné stěny pro vystavení brýlí. První věc, kterou jsme pořídily, byl velký stylový gauč, na kterém právě sedíš. Chtěly jsme, aby zákazníci měli možnost se někam posadit, pokud se návštěva v optice trochu protáhne.

Čtěte také: ,,Ochota zariskovat je dovedla do vlastního fitness centra“ ⇒

Vše tedy začalo gaučem.

No tak trochu. (smích) Vymyslet interiér byl největší oříšek. Chtěly jsme přinést něco nového, neokoukaného. Klasický bílý styl optiky se nám moc nelíbil. To jsme nebyly my. Zvolily jsme proto teplejší odstíny dřeva, které působí klidně a útulně. Obruby jsme hodně nasvítily a myslíme, že se celkový výsledek povedl. Zákazníci se u nás cítí dobře.

No, já sice zákaznicí nejsem, ale také se tu cítím velice dobře. Celý prostor vybízí ke komunikaci. Mám pocit, že vám tu člověk může říct cokoliv. Takové bezpečné místečko na „pokec“.

Tak to rády slyšíme. Nás totiž nejvíc baví komunikace se zákazníky. To, co je u nás trochu jiné než v běžném obchodě, je, že navazujeme těsnější vztahy s lidmi. Zkrátka pro správný výběr obrub a následně brýlových čoček potřebujeme znát o něco více detailů ze života zákazníka než jen jeho jméno. Jen tak můžeme zajistit, aby brýle přinesly maximální užitek. Lidé by si návštěvu v optice měli především užít. Snažíme se odlehčit lidem od každodenních starostí. Zatím se nám to daří. Jsme vděčné za každého člověka, který se k nám rozhodne vstoupit.

Čtěte také: ,,Když je hudba víc než jen pár tónů“ ⇒

Holky, zatím to zní jako pohádka, ve které zlo nehraje hlavní roli. To i vaše začátky byly procházkou růžovým sadem? Co finance? Co dodavatelé a zboží?

No, procházka růžovým sadem to rozhodně nebyla. (smích) Měly jsme v začátku dost omezený rozpočet, a tak bylo třeba, abychom si spoustu věcí zařídily samy. Máme ale obrovské štěstí na lidi. Zapojily jsme známé a rodinné příslušníky, kteří nám hodně pomohli. Měly jsme výhodu, že máme v rodině truhláře, který vyrobil vše perfektně podle našeho návrhu. To nám tu procházku sadem trochu ulehčilo. A co se týče zboží a dodavatelů, tak tam jsme se spolehly samy na sebe. Ve světě optiky se pohybujeme již delší dobu a sledujeme novinky a trendy, nebyl pro nás proto problém najít dodavatele s obrubami, které nás oslovují. Máme rády ruční práci, kvalitní materiály a provedení a nebojíme se nabízet i trochu extravagantní modely. Při výběru brýlí se zákazníkem zapojujeme úplně vše, co umíme. Především intuici a schopnost odhadnout osobnost člověka. Nové brýle musí být funkční, pohodlné a je důležité, aby se v nich člověk cítil dobře.

Brýle nevnímáme jen jako korekční pomůcku. Brýle jsou životní styl. Lidé střídají oblečení, boty, kabelky, ale brýle nosí jen jedny několik let. To bychom chtěly změnit.

A s čím vám nepomohla rodina a přátelé, s tím pomohlo Zonky.

No, řekly bychom to tak, že díky Zonky mohli nastoupit naši pomocníci. Půjčily jsme si na optické přístroje, základní dílenské vybavení a provozní věci. Obrátily jsme se na Zonky, napsaly svůj příběh a vyšlo to! Za což moc děkujeme.

A pokud i vy chcete měnit pohled lidí na svět, ať už skrze brýle, nebo jen tím, že jim dodáte odvahu, kterou v sobě naleznete vy, tak neváhejte a pojďte do toho s námi. Na Zonky totiž takovým odvážlivcům fandíme.

 

Sdílet článek