O investování

Spekulace na burze? Připravte si pevné nervy a křišťálovou kouli

avatarUrl

Zonky

27. 8. 2018

ArticlePictureDetail

Neobchodují proto, aby inkasovali dividendy, ale proto, aby akcie, měny nebo komodity nakoupili levně a obratem prodali…

Neobchodují proto, aby inkasovali dividendy, ale proto, aby akcie, měny nebo komodity nakoupili levně a obratem prodali za vyšší cenu. Burzovní spekulanti bývají kvůli uměle vyvolávaným vlnám na trhu terčem kritiky. Řada lidí ale zároveň jejich „umění zbohatnout“ obdivuje a koketuje s myšlenkou, že za pokus by to možná stálo. Ne vždy ale znají „rizika povolání“.

„Nejdříve se dostaví bolest, pak peníze.“ Alespoň tak popsal svou životní zkušenost známý maďarský spekulant s americkým pasem André Kostolany.

Na burze se pohyboval od dvacátých do devadesátých let minulého století a zažil jak velké úspěchy, tak i pády. Například proto, že nevěřil v Leninovo vítězství a nakoupil carské dluhopisy. Spíše než prohru ale bral následnou ztrátu jako nezbytnou součást procesu.

„Správným burziánem se stane až ten, kdo nejméně dvakrát o všechno přijde,“ vysvětloval svým čtenářům mistr makléř, který za svůj život vydal třináct publikací a zemřel v roce 1999. Kostolanyho citáty zároveň vystihují i celou podstatu spekulativního chování: nebát se jít do rizika.

Strategický věštec

To ale rozhodně neznamená bezhlavé rozhodování. Spekulant se sice už z principu musí zhostit role věštce, zároveň se ale řídí předem pečlivě promyšlenou strategií, na kterou si prostě vsadí.

Při obchodování se totiž neřídí jen samotným pohybem trhu, ale také aktuálními zprávami, technickými analýzami nebo třeba obyčejnými zákulisními řečmi a bulvárními skandály.

Jednu hořkou pilulku za druhou letos polyká například zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg.

Cenu akcií jeho společnosti nejprve na jaře o  13 procent srazil skandál s neoprávněným použitím dat o uživatelích sítě firmou Cambridge Analytica, což vyvolalo obavy o ochranu soukromí. Facebook to na jeho tržní hodnotě stálo zhruba 75 miliard dolarů.

Čtěte také: ,,Výhody a nevýhody investování na akciové burze“ ⇒

,,Abyste při obchodování s akciemi uspěli, musíte být především dobře informovaní a vědět, jak minimalizovat související rizika.“

Vůbec nejhorší pád ale zažívá Facebook právě tento měsíc, kdy jeho akcie klesly o rekordních 19 procent a Zuckerbergova ztráta na majetku tak vzrostla až na 350 miliard amerických dolarů. Stačilo k tomu pouhé varování sociální sítě, že na její zisky budou mít několik let negativní dopad náklady na zlepšování ochrany soukromí uživatelů a kvůli omezování reklamy porostou tržby pomaleji.

V tomto případě burza zareagovala bleskurychle. Není to ale pravidlem a nikdo vám nezaručí, že k předpokládanému pohybu ceny skutečně dojde. Ani spekulanti to nevědí, jen více či méně kvalifikovaně odhadují.

Metoda je to jistě pro mnohé zábavná a plná adrenalinu, ovšem krajně nevhodná pro začátečníky bez zkušeného vedení a důkladné přípravy se značně omezeným rozpočtem, o který si můžete dovolit v rámci „studia“ přijít.

Spekulace není investice

Spekulace většinou nevyhovují ani těm, kteří si spíše cení poklidnějšího života s alespoň nějakými jistotami. To nabízí svět investic. A nenechte se zmást, protože někdy jsou i spekulace mylně vydávány za investici. Ve skutečnosti je mezi oběma způsoby tržního chování značný rozdíl.

Investice se zaměřuje na výnos změnou hodnoty, ale spekulace cílí na výnos změnou ceny.

Spekulace je spíše krátkodobý proces, při kterém hraje roli předpoklad, že cena investičního instrumentu poroste. Naopak investování je snaha o dlouhodobé zhodnocení peněz tím, že se uloží do aktiv a se zhodnocením se počítá v dlouhodobějším horizontu. Například pravidelnou dividendou.

Obojí má svá rizika. Ovšem v případě investic jsou daleko lépe předvídatelná a řadě z nich se dá vyhnout. Například pečlivým výběrem společností, do kterých investovat, a také dostatečnou diverzifikací portfolia.

Čtěte také: ,,5 důvodů, proč investovat přes P2P“ ⇒

,,P2P platformy, to nejsou jenom půjčky – na druhé straně stojí samozřejmě investoři.“

S klidem na Zonky  

Vyzkoušet to můžete třeba na Zonky, kde lidé půjčují peníze přímo lidem, které si sami vyberou. Stačí si jen přečíst příběhy klientů, ve kterých vám prozradí, na co půjčku potřebují. A díky profesionálně nastaveným ratingům máte rovnou přehled i o míře rizika vaší investice, která může začínat už na 200 korunách.

Přitom zisky nejsou vůbec nízké! Investoři na Zonky dosahují až 7procentního zhodnocení svých vkladů.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013