8. ledna 2019

Popularita internetového bankovnictví u Čechů stále stoupá

Linda Hubičková

Oblíbenost internetového bankovnictví neustále roste a netýká se to pouze mladé generace. Dříve neužitečné a nebezpečné internetové bankovnictví je využíváno častěji než kdykoliv předtím. Podíl Čechů, kteří jej využívají, se tak dostává nad evropský průměr, který činí 51 %.

Tento trend se netýká pouze mladých lidí, internetové bankovnictví si osvojily i starší generace, které tuto „vymoženost“ dříve odmítaly. Za posledních pár let se její oblíbenost ještě zvýšila a Česká republika tak ve využívání internetového bankovnictví přeskakuje se svými 56 % například Rakousko, Německo nebo Španělsko.

Podle dalších statistik Eurostatu je Česko na 12. místě, což je velká změna například od roku 2007, kdy se Česko umístilo na 20. pozici žebříčku. Největší oblíbenost panuje ve věkové skupině 20–30 let. Najdou se však i ti, kteří internetovému bankovnictví nedůvěřují a nepovažují ho za důležité.

Pohodlí na prvním místě

Zřízení online bankovnictví je jednoduché a obvykle jde rukou v ruce se zavedením běžného účtu. Češi oceňují, že banky nabízejí obě služby v jednom. Vyřízení trvá jen pár minut a ovládání se zdá většině uživatelů jednoduché. Další výhodou, kterou Češi spatřují, je pohodlí. V dnešní době, kdy je vše online, byla jen otázka času, kdy začne bankovnictví používat více Čechů.

Kritici bezpečnosti

Internetové bankovnictví však má i své kritiky. Jde především o starší generaci, která dává přednost například osobní návštěvě bankovní pobočky. Starší lidé také častěji bojují s ovládáním a funkcemi internetového bankovnictví.

Dalšími důvody odmítání internetového bankovnictví je absence vhodného vybavení nebo pocit nedostatečného zabezpečení účtu. Bezpečnost je důležitý aspekt, který často vzbuzuje obavy. Diskuze vyvolává především volba bezpečného hesla, které nebude jednoduché prolomit.

Pohodlnější aplikace

I dnes se drtivá většina uživatelů přihlašuje k internetovému bankovnictví z webu a z pohodlí vlastního počítače či laptopu. Avšak existují i mnohem jednodušší cesty, jak se ke svým financím dostat. K dispozici jsou mobilní aplikace internetového bankovnictví, jejichž fungování je téměř stejné jako na webu.

Ke stažení aplikace se uchylují především mladí, kteří vidí tento způsob ještě jako rychlejší a efektivnější variantu namísto zdlouhavého přihlašování přes web. Ve věkové skupině 18–26 let má banku v mobilním telefonu 65 % lidí.

Neznámá novinka

Existují dokonce i multibankovní aplikace do chytrého telefonu, ve kterých můžete mít více účtů od různých bank na jednom místě. O těchto multibankovních aplikacích však ví jen třetina obyvatel.

V dnešní době technologií a virtuálního online světa se do popředí čím dál více dostává hit internetového bankovnictví. Transparentnost, jednoduchost a pohodlnost jsou něco, po čem sáhne většina Čechů.

Sdílet článek