O penězích

Jak si našetřit na důchod aneb proč je lepší nespoléhat na stát

avatarUrl

Zonky

18. 9. 2019

ArticlePictureDetail

Kolik peněz je dobré mít našetřeno a jakým způsobem si je ukládat co nejefektivněji? To jsou otázky, které si je dobré…

Kolik peněz je dobré mít našetřeno a jakým způsobem si je ukládat co nejefektivněji? To jsou otázky, které si je dobré pokládat už během produktivních let života. Podle průzkumu je totiž pouze jeden z deseti Čechů spokojen se státním důchodem. 

Důchody jsou ožehavé téma, se kterým se v médiích setkáváme více než často – řada seniorů totiž kvůli nízkému důchodu není schopna naplnit své základní potřeby. Někteří z nich se dokonce mnohdy pohybují i na hranici chudoby, jež je podle ČSÚ stanovena na 11 693 korun.

Podle průzkumu NN Penzijní společnosti pouze jeden z deseti Čechů věří, že mu důchod vyplacený státem postačí na všechny jeho potřeby a přání. Přestože se průměrný důchod pohybuje okolo 13 000 korun, ke spokojené penzi by Češi potřebovali alespoň dalších 9 000 korun navíc.

Tři čtvrtiny Čechů se obávají chudoby v důchodu.
Tři čtvrtiny Čechů se obávají chudoby v důchodu.

Tato nelichotivá čísla jsou impulsem k tomu, aby mladá pracující generace začala myslet na budoucnost již nyní a dala se cestou úspor, které by jí zaručily ve stáří hojný dostatek – příspěvek od státu totiž v některých případech stačit nemusí. Podle výpočtů poradenské společnosti Partners mají Češi v průměru našetřeno pouze okolo 60 000 korun, což je částka, která byla vystačila pouze na pár měsíců živobytí. 

Zde je uvedeno srovnání základních možností, které vám mohou pomoci získat finanční rezervu na důchodová léta. 

Pravidelné odkládání peněz 

Finanční experti radí: začněte si spořit co nejdříve. Problémem je však často fakt, že většina mladých má během produktivních let života dost starostí s tím, aby splatili hypotéku a měli přitom dost peněz na založení rodiny. Navíc myšlenka na důchod za 40 let se zdá tak vzdálená, že motivace spořit před třicítkou je téměř nulová. 

Na důchod je potřeba šetřit a vytvořit si tak finanční rezervu.
Na důchod je potřeba šetřit a vytvořit si tak finanční rezervu.

I přesto se doporučuje odkládat desetinu měsíčního příjmu, která by měla k státnímu důchodu bezpečně stačit. Kolik by to teda mělo být celkem? Jestliže počítáme, že člověk jde do důchodu v 65 letech a v penzi stráví 15 let života, je potřeba, aby měl takový člověk v rámci vlastních úspor ušetřeno alespoň 1,5 milionu korun. 

Doplňkové penzijní spoření

Další možností je doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění), které dnes využívají více než 4 miliony Čechů. Jednou z výhod tohoto spořicího produktu je nárok na příspěvek od státu. V případě, že máte sjednané penzijní spoření, máte možnost od státu získat nějaké ty koruny navíc – například při vložení 100 korun dostanete na oplátku 50 korun navíc. Když si budete pravidelně ukládat 500 korun, obdržíte od státu měsíční příspěvek v hodnotě 150 korun.

Důchody nestačí, senioři sázejí na podnikání a investice.
Důchody nestačí, senioři sázejí na podnikání a investice.

Přestože se nejedná o žádné převratné částky, úspory na důchod se vám budou postupně navyšovat. Jestliže se rozhodnete na smlouvu posílat více, například více než 1000 korun, máte nárok na další výhodu, a tou je snížení daňového základu. 

Pokud si penzijní spoření nechcete sjednávat sami, najděte si zaměstnání, které tento finanční spořicí produkt nabízí jako zaměstnanecký benefit – podle statistik v Česku tento příspěvek čerpá více než 1,5 milionu zaměstnanců. Průměrný příspěvek se přitom pohybuje pod 900 korunami měsíčně. Dalším bonusem je fakt, že z této částky nemusíte odvádět zdravotní ani sociální pojištění. 

Spořicí účet

Spořicí účty jsou podle průzkumu agentury Ipsos po penzijním spoření druhou nejčastější možností, kterou využívají téměř dvě třetiny z tisícovky oslovených Čechů starších 50 let. Výhodou spořicího účtu je to, že na rozdíl od termínovaných vkladů nebo penzijního spoření máte peníze kdykoliv k dispozici. Přestože má spořicí účet vyšší výnosnost než účet běžný, jeho úročení je příliš nízké, s rostoucí inflací tak znehodnocuje vložené peníze a oslabuje jejich kupní hodnotu. I přes tento zásadní aspekt však Češi volí tento spořicí produkt více než cokoliv jiného. 

Otázka důchodu a naspořených peněz je aktuálním tématem, kterému by mladá generace měla věnovat pozornost už během produktivních let života. Na základě stárnoucí populace a postupného zvyšování důchodového věku je potřeba mít připravenou finanční rezervu, která vás během penze dostatečně zabezpečí.

Nepodceňujte proto tuto situaci a začněte si na řádný důchod spořit už teď. Třeba tím, že budete pravidelně investovat na Zonky a zajistíte si tak měsíční příjem z pravidelných splátek. Stejně jako banka vyděláte 5 až 7 % ročně. Investování je jednoduché, začít můžete už s tak malou částkou, jako je 200 Kč. Vše je navíc s nízkým rizikem.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013