O penězích

Finanční vs. investiční poradce: jakého odborníka právě potřebujete?

avatarUrl

Zonky

9. 8. 2018

ArticlePictureDetail

Současný finanční trh bychom mohli klidně přirovnat k džungli. Nepřeberné množství produktů a poradci, kteří na vás…

Současný finanční trh bychom mohli klidně přirovnat k džungli. Nepřeberné množství produktů a poradci, kteří na vás číhají doslova na každém kroku. Jak si vybrat toho správného odborníka, který vám poradí přesně tak, jak potřebujete, a nebude si hlídat jen své vlastní obchodní zájmy? A jakého experta si vlastně vybrat?

Finanční poradce: jak zacházet s penězi

Jaké si vybrat životní pojištění, stavební spoření anebo jakým způsobem nejvíc našetřit dětem na studia. To jsou ty správné otázky pro finančního poradce. Jinými slovy odborníka, který by vás měl umět provést trhem s finančními produkty a doporučit vám to, co bude pro vás a vaši konkrétní životní situaci nejvýhodnější.

Srozumitelně by vám měl vysvětlit, jak co nejefektivněji hospodařit s penězi.

Člověk za život řeší nejrůznější potřeby týkající se financí. Ať už jde o spoření, zdravotní, životní, penzijní či majetkové pojištění, nebo hypotéku a úvěry. Produktů je na trhu opravdu hodně a pro běžného člověka není vždy jednoduché vybrat si to správné řešení.

Dobrý finanční poradce by měl dokázat vytvořit ho klientovi přímo na míru a vysvětlit, proč volil právě takové prostředky. Důležitá u finančního poradce přitom není jen odbornost, ale i  etický přístup a osobní odpovědnost k profesi.

Jestli jste si vybrali správně, vám napoví už samotný přístup. Pokud vám má někdo dobře poradit, musí se nejdřív podrobně seznámit s vaší finanční situací, znát produkty, které už máte, seznámit se s vašimi plány, sny a cíli. To vyžaduje notnou dávku důvěry a k tomu je třeba se také postupně propracovat. Kvalitní odborník vás proto nebude tlačit do ukvapených rozhodnutí, ale namísto toho vás trpělivě vyslechne a správné řešení budete hledat společně.

Rady by si měl vědět i v případě, že jste zadlužení a nedaří se vám dluhy splácet.

Dobrý finanční poradce

  • vám naslouchá,
  • zajímá se o váš rodinný život, problémy i životní cíle,
  • dokáže vám vše srozumitelně vysvětlit,
  • vhodné kroky hledáte společně,
  • netlačí na rychlé řešení.

Čtěte také: ,,Když se nedaří splácet. Jak může zasáhnout exekutor?“ ⇒

,,Jaké pravomoci má člověk zastupující věřitele a proč je lepší před ním neutíkat?“

Investiční poradce: jak nechat peníze vydělávat

Přehled o možnostech, jak dobře investovat, má většinou i finanční poradce. Pokud ale máte větší objem volných prostředků, které chcete opravdu dobře zhodnotit, můžete se obrátit přímo na experta přes samotné investování.  

Řada začínajících investorů si pohrává s myšlenkou, že se do investování pustí na vlastní pěst. Mohlo by se totiž zdát, že vlastně jen stačí strávit denně po práci pár hodin navíc u počítače, přečíst si nějaké analýzy, chvíli sledovat vývoj trhu a prostě to začít zkoušet s menšími částkami. Párkrát vám to možná vyjde a získáte sebevědomí. Jenže pak může přijít tvrdý dopad: o peníze vás může připravit třeba výkyv na trhu, se kterým jste kvůli nedostatku zkušeností prostě nepočítali. Škody v takovém případě mohou jít do opravdu vysokých částek.

Investovat do rad dobrého odborníka – alespoň na úplném začátku – se proto zpravidla vyplatí.

Kvalitního experta přitom opět poznáte „po ovoci“. Má za sebou úspěšnou klientelu, ze které si nezřídka vybírá i své nástupce. Ke svým klientům totiž přistupuje jako k žákům. Dokáže je seznámit se základními principy investování – že zisk vždy doprovází risk, jak se na trhu chová akcie či dluhopis nebo jaký je rozdíl mezi investováním a spekulací.

Dobrý investiční poradce

  • ptá se na vaše investiční zdroje,
  • zajímá ho účel vaší investice a schopnost dodržet nastavený plán,
  • nesnaží se vám nadměrně zasahovat do portfolia nabídkami nových produktů,
  • dostatečně vás informuje tak, abyste nemuseli svá rozhodnutí často měnit.

Učte se se Zonky

Investorem se můžete stát, i když nemáte zrovna přebytečné miliony. Dokonce ani tisíce. Pro začátek vám bude stačit třeba jen 200 korun, se kterými se můžete stát investorem na Zonky. Registraci jednoduše vyřídíte online.

To sice zvládne samostatně i začátečník, přesto Zonky nabízí praktické rady i možnost průběžného vzdělávání v oblasti investic.

Dozvíte se třeba, jak vybalancovat portfolio, a také vám poradíme, na co si při investování dávat největší pozor.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013