Rady a tipy

Co je moje, to je tvoje? Zkuste tipy, jak se připravit na finance v manželství

avatarUrl

Zonky

5. 4. 2017

ArticlePictureDetail

Manželské sňatky bývaly hlavně otázkou peněz. I když je dnes situace jiná, přesto se z manželského svazku finanční…

Manželské sňatky bývaly hlavně otázkou peněz. I když je dnes situace jiná, přesto se z manželského svazku finanční stránka nevytrácí. Společná správa peněz může pomoci třeba lépe investovat nebo splácet půjčky. Ať už jsou pro vás nyní bližší investice, nebo potřebujete zrovna finanční výpomoc, Zonky ví, jak na to.

Text: Jan Uhlík, Foto: Profimedia

Říci si ano patří mezi nejkrásnější okamžiky života. Těsně předtím ovšem přichází první zkouška, která může naznačit, zda se prstýnky na prsteníčcích udrží. Velké náklady na svatební obřad a oslavu můžou odhalit nedostatky ve finanční spolupráci. A právě tyto nedostatky můžou později ohrožovat manželskou idylu. Obřad je jen malým začátkem každodenního rozhodování se o tom, kdo, proč a za co utratí společně našetřené peníze.

Hodnota nehodnotného

„Ta kabelka (nebo třeba počítačová hra) nemá hodnotu několika tisíc, miláčku.“ Tato věta zní naprosto obyčejně. Přitom se za nenápadným sdělením skrývá problém, který likviduje velkou část manželských svazků.

Často jeden z dvojice nebyl v dětství veden k respektu k penězům a jejich hodnotě. Tím ohrožuje nejen svého partnera, ale i blaho vlastního života. Takový člověk (a vůbec nezáleží na tom, jestli je to muž, nebo žena) lehce podléhá společenským trendům a snaží se jich držet za každou cenu. A je jedno, jestli to znamená nákupy drahého oblečení, návštěvy luxusních restaurací nebo exotické dovolené.

Zpočátku partner rád potěší druhou polovičku, ale časem se mince obrátí, pokud nějaká zbude. Užívat si života je fajn. Když to ale má být na úkor rezerv, které člověka chrání před nečekanými krizemi, jde o velkou chybu. Pokud cítíte, že nad vámi tento nedostatek visí, řešte ho. Nejlépe ještě předtím, než strčíte hlavu do chomoutu.

Finanční stabilita není o tom, mít co možná nejvyšší příjem. Mnohem spíš jde o schopnost s penězi dobře hospodařit a dávat si část peněz stranou.

Zchátralé stereotypy

Rozhazování ubližuje sňatku mnohem více, pokud je nastavený tak, že jeden z manželů vydělává a druhý se stará o domácnost. Tradiční model rodiny, kdy muž přináší peníze a platí většinu výdajů, zatímco se žena stará o děti a domácnost, už dnes nebývá úplně obvyklý. Místo toho klasické rodinné role nahrazuje rovnost, pro stereotypní dělení úkolů není místo.

Vede to k několika kladným efektům. Jednak rodinný rozpočet není závislý jen na jednom z manželů. Navíc to, že se o domácnost a její financování starají oba, posiluje vzájemnou důvěru. Ta může někdy vyústit až ve společný bankovní účet, ačkoli je pravda, že tomu se mnoho párů často brání.

Možnost sledovat stav rodinných prostředků je ovšem ideálním způsobem, jak se chránit před neočekávanými potížemi. Nejde jen o zajištění rezerv, ale můžou se vám tak lépe otevřít i dveře do světa investic.

Moje, tvoje, naše

Společný účet je sice vyústěním důvěry, ale tím spíše se musí nastavit pravidla spotřeby peněz. Tím, že je všechno na jedné hromádce, říkáme, že jde o „naše“ peníze. Jednotlivé nákupy jsou přesto stejně spojené se slovy „moje“ a „tvoje“. Na koho bude psané auto? Na koho dům? Každá situace bude unikátní a je potřeba zvážit, jak se rozhodnout. Mějte přitom na mysli, že i když nyní váš svazek funguje bezchybně, může se to během pár let změnit.

Dlužit spolu?

Co si počít s tím, když chce jít člověk do svazku s partnerem, který má dluhy? Není potřeba zatracovat člověka, který si někdy v životě půjčil. Jsou situace, kdy to je nejlepší nebo i jediná možná cesta.

Jinou věc ale představují společné půjčky nebo třeba hypotéky v manželství. Zvládnout dluh ve dvou je jednodušší, než když je na to člověk sám. O to větší hrozba ale spočívá ve chvíli, kdy by došlo na rozvod. „Jedním z největších rizik rozpadu manželství je špatné zvládání dluhu,“ píše ve svém výzkumu finanční server MarketWatch. V takovou chvíli je nejlepší obrátit se na odbornou pomoc.

Nejdražší věc v životě

Nejtěžší ověření finančních dovedností přichází ve chvíli, kdy se páru narodí potomek. To je sice v první řadě velká radost, ale s dítětem souvisí i často netušené finanční výdaje. Podle výpočtů finančních analytiků vychází výchova dítěte od prvního dne života do devatenáctého roku zhruba na 1 800 000 korun.

Do částky přitom nejsou započítané movité dárky a jiné nadstandardní výdaje. Tato částka se může zdát děsivá, ale pokud se s ní počítá, není se čeho bát. O to víc je důležité věnovat se finanční stabilitě dlouhodobě a o penězích mluvit se svým partnerem otevřeně.

Chcete si dát své finance do pořádku? Přestaňte vyhazovat zbytečně vysoké částky za půjčky a zkuste výhodné refinancování na Zonky. Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013