Rady a tipy

Brigády aneb jak mít na studium a neumřít hlady

avatarUrl

Zonky

31. 8. 2017

ArticlePictureDetail

Vysokoškoláků v Česku neustále přibývá. Mít vysokou školu se dnes pro mladé generace stává jakousi společenskou…

Vysokoškoláků v Česku neustále přibývá. Mít vysokou školu se dnes pro mladé generace stává jakousi společenskou nutností, a tak se studovat snaží i ti, kteří by jinak na vyšší vzdělání nepomýšleli. Může za to i strach z uplatnění. Jenže ne každá rodina může studium svým potomkům zaplatit. A tak nastupují brigády, které mladým lidem kromě výdělku mnohdy i otevírají obzory.

Text: Gabriela Krčálová

Vysokoškolský diplom má dnes už každý šestý Čech. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo takových lidí v roce 2015 skoro 1,6 milionu. Studium ale mnohdy trvá i několik let a nese s sebou spoustu výdajů. I když v Česku vzdělání na veřejných vysokých školách platí za studenty stát, stále musí tito mladí muži a dámy z něčeho žít, platit nájem nebo kolej. Velká část studentů si proto při studiu přivydělává. Nabídka brigád je v Česku bohatá a i kvůli aktuální rekordní nezaměstnanosti jejich počet letos vzrostl.

Hledání brigád nebylo nikdy jednodušší

Volná místa jsou hlavně ve výrobě, logistice i službách. Odměna za brigády se v rámci republiky liší. Zatímco v Ostravě startují výdělky průměrně na osmdesáti korunách, třeba v Praze nebo na Vysočině se brigádníci dostanou i na 120 korun a výš. Dá se říct, že hledání brigád nebylo nikdy jednodušší.

Volných pracovních míst je tolik, že si studenti, ale třeba i matky na mateřské dovolené nebo důchodci stále víc vybírají.

Podle internetových portálů na hledání práce je největší zájem o pozice v administrativě a to už několik let. Naopak zaměstnavatelé, kteří potřebují manuální práci, brigádníky hledají jen horko těžko.

Při hledání zaměstnání je výhodou v podstatě každá pracovní zkušenosti

Může za to i trend, který táhne studenty k práci v jejich oboru. A to je dobře. Těžko byste hledali personalistu, který dá přednost absolventovi bez zkušeností před někým, kdo už má nějakou praxi v oboru. Byť to bude jen z krátkodobé brigády.

Mnoho lidí si tak začne budovat kariéru už při studiu a start do života po škole může doprovázet i získání kvalifikované práce na plný úvazek a za slušné peníze. Tím se může vyrovnat určitá nevýhoda vysokoškoláků oproti jejich kolegům, kteří šli po střední rovnou pracovat a několik let tak mohli vydělávat. Odpovídají tomu i statistiky.

Podle Národního ústavu pro vzdělávání dá přednost absolventovi s praxí v oboru až 90 % firem.

Některým studentům ale ani brigáda nestačí. Existují i kvalitní soukromé placené školy, či obory, kde do sebe musí student při škole dál investovat. Když nemůže pomoci rodina, je řešením si peníze půjčit. To je ovšem bez stálého pracovního poměru u běžných bank komplikované.

Na Zonky nabízíme peníze téměř na cokoliv, včetně financování studia. Stačí nám doložit příjem z brigády a na částku se studentovi složí lidi na tržišti. To všechno s úrokem už od 3.99%.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013