Co je Zonky.cz?

Zonky.cz je on-line služba, kde si mezi sebou lidé půjčují peníze. Za výhodný úrok a za férových podmínek. Tady nejste v bance, ale mezi opravdovými lidmi. Celý proces půjčky je příjemný, o všem s vámi mluvíme a nic před vámi netajíme. Zonky vás propojí s lidmi, se kterými byste se chtěli potkat, a v průběhu vaší půjčky se o vás bude starat.

Proč to děláme?

Protože české půjčky jsou zralé na změnu k lepšímu. Zonkyho jsme založili, abychom lidem nabídli možnost půjčovat si mezi sebou za fér podmínek. Nejsme banka a nebudeme hrát podle bankovních pravidel. Chceme mluvit o tom, co je na půjčování peněz v Česku špatně a jak to můžeme změnit.

1. Češi mají v rámci Evropské unie páté nejdražší půjčky

Půjčování v Česku je drahé. U banky i u nebankovních institucí. Když se zaměříme jen na banky, průměrný úrok u jejich spotřebitelského úvěru na jeden rok až pět let je 12,85 %. Nepočítají se do něj kreditní karty, kontokorenty, ani úvěry, které se automaticky obnovují (tzv. revolving). Dražší půjčování než Češi mají už jen Maďaři, Litevci, Estonci a Slováci. Naopak nejlevněji si půjčují ve Švédsku, Rakousku a Francii.

Mapa úroků

2. Úroky z vkladů klesají, úroky u půjček se drží

V dnešním světě se všechno rychle mění a málokdy se na něco můžeme opravdu spolehnout. V Česku ale jednu neochvějnou jistotu máme: vysoký úrok u bankovních půjček. Za posledních 10 let se prakticky nezměnil, stabilizoval se mezi 12 – 14 % a nedotkly se ho žádné turbulence, které otřásly světovou ekonomikou. Za to u úroků z vkladů banky reagovaly rychleji – do krize v roce 2008 bylo možné ukládat své peníze i za úrok kolem 3 %. Poté banky tyto úroky snížily a dnes se pohybují do 1 %.

Graf - úroky spotřebitelských úvěrů
Graf - srovnání s Německem

3. Sto tisíc levně? Třeba v Německu

Pokud si budete půjčovat 100 000 korun a svoji půjčku budete chtít splácet tři roky, znamená to, že při průměrném úroku českých bank, tedy 12,85 %, přeplatíte 21 032 Kč. Stejná suma při stejné době splácení by naše německé sousedy vyšla na 7 856 Kč. V Německu je totiž průměrný úrok u spotřebitelského úvěru 4,98 %*.

Graf - srovnání s Německem

4. Zonky mění byznys půjčování peněz v Česku

Zonky chce narovnat pokřivenost půjčování na českém trhu. Lidem, kteří mají volné finanční prostředky a chtějí je rozumně zhodnocovat, nabízí vyšší úrok, než by dostali na jakémkoli spořícím účtu. Lidem, kteří si peníze potřebují půjčit, zase dává nižší úrok než banky. Obě skupiny Zonky jednoduše propojí, zařídí formality a pohlídá právní náležitosti. Samotné půjčování ale probíhá přímo mezi lidmi, kteří si vzájemně věří. A to je fér.

Chci si půjčit Chci někomu půjčit