Pro média

Ptejte se na cokoliv, rádi odpovíme.

Máte novinářský dotaz nebo nás chcete oslovit ohledně PR spolupráce? Stačí nám napsat. Ozvou se vám kolegové z týmu komunikace.

Tiskové zprávy

23. 11. 2021
Zkopírovat link
Čechům se snížily příjmy. 6 % lidí proto uvažuje, že si na dárky letos půjčí

Ekonomické dopady pandemie ovlivní i letošní Vánoce. Řadě lidí se snížily příjmy, a proto řeší, jak pokryjí vánoční nákupy. Podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS pro Zonky se většina lidí na zvýšené výdaje připravuje dopředu. 44 % lidí na Vánoce šetří v průběhu celého roku, 18 % si pak peníze na dárky začne odkládat pár týdnů před Vánocemi. Najdou se ale i tací, kteří počítají s Vánocemi na dluh.

Z výsledků průzkumu je patrné, že zhoršení ekonomické situace se lidem promítlo i do jejich plánů na Vánoce. Čtvrtina lidí (26 %) proto letos hodlá kupovat méně dárků než loni a téměř šest procent respondentů uvažuje, že si na vánoční nákupy dokonce půjčí. Respondenti jako důvod zmiňovali to, že chtějí koupit více dárků nebo dárky ve větší hodnotě, než si sami mohou dovolit. „Obzvlášť před Vánoci se lidé mohou nechat zlákat k nákupům na dluh ve snaze udělat radost svým blízkým. Impulzivně se tak mohou zavázat nejen ke zbytečné půjčce, ale dokonce se dostat třeba i do dluhové spirály. Často si totiž neuvědomují, že takovou půjčku budou splácet třeba až do dalších Vánoc nebo i déle,“ říká Veronika Benešová, která má v Zonky na starosti půjčky.

Dobrou zprávou je, že odmítavý postoj k Vánocům na dluh má 80 % Čechů. 15 % tuto možnost nevylučuje s tím, že taková půjčka se někdy hodit může. A dalších 5 % lidí si dokonce na Vánoce už alespoň jednou půjčilo, přičemž pravidelně tak činí necelá pětina z nich.

Vánoce nejsou o dárcích, ale o lidech

Zhruba polovina (49 %) účastníků průzkumu Zonky letos plánuje za dárky utratit maximálně 5 tisíc korun. Necelá třetina (30 %) dotázaných na ně vynaloží až 10 tisíc korun a přibližně desetina (12 %) lidí utratí dokonce až 20 tisíc korun. Vyšší částky už jsou potom spíše výjimečné. Až s 50 tisíci korunami vydanými za dárky počítá 2,3 % respondentů, více než 50 tisíc má letos v plánu utratit jen 0,6 % oslovených.

Pokud ale mají lidé říct, co je pro ně o Vánocích nejdůležitější, drtivá většina uvádí možnost být se svou rodinou a blízkými. „V průzkumu bodují také volný čas a odpočinek, sváteční jídlo nebo tradice. I to potvrzuje, že je mnohem důležitější užít si vzájemnou přítomnost s lidmi, které máme rádi, než si lámat hlavu s množstvím dárků nebo jejich cenou. Dávání dárků sice v průzkumu jasně převyšuje jejich dostávání, snaha udělat jimi svým blízkým radost za každou cenu a třeba se kvůli tomu i zbytečně zadlužit ale může přinést katastrofální následky,“ říká Petr Šmíd, vedoucí Oddělení výzkumu Zonky. Průzkum Zonky realizovaný agenturou IPSOS se uskutečnil formou online dotazování v říjnu 2021 na reprezentativním vzorku 1 028 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Zonky pravidelně upozorňuje na rizika půjček na dárky prostřednictvím kampaně Nepůjčujte si na Vánoce, kterou letos rozšíří o tematický televizní spot.

Proč si nepůjčovat na Vánoce:

1) Před Vánoci je draze, protože některé obchody mohou uměle zvyšovat ceny, aby mohly připravit slevové akce.

2) Dárky jsou vedlejší, největší radost je, když se o Vánocích sejde celá rodina.

3) Děti si mohou myslet, že půjčka na dárky je normální, a budou mít špatný příklad do budoucna.

4) Splatit dluhy za vánoční dárky může trvat klidně i rok, tedy až do dalších svátků.

30. 9. 2021
Zkopírovat link
Benxy se formálně stane součástí Air Bank

Společnost Benxy s.r.o. by se k 1. prosinci 2021 měla podle plánu sloučit s bankou Air Bank a.s. Změní se tím formální poskytovatel služeb Zonky. P2P platforma Zonky bude ale nadále pokračovat pod stejnou značkou, a klienti si tak budou moci i v budoucnu sjednat Zonky půjčku, do které zase jiní lidé budou investovat přes službu Zonky Rentiér. Jedná se o pokračování užší spolupráce obou firem, která započala už loni, kdy se firma Benxy stala dceřinou společností Air Bank.

„Už loni jsme se netajili tím, že nám z dlouhodobého hlediska dává smysl ještě větší propojení obou firem. A za ten rok trvající užší spolupráce se nám už podařilo dosáhnout viditelných synergií. Sloučení v jednu společnost je tak jen dalším logickým krokem k tomu, abychom dohromady byli ještě efektivnější. Současných ani budoucích klientů se to nijak podstatně nedotkne. P2P platformu Zonky chceme nadále rozvíjet, aby byla ještě úspěšnější a její služby využíval stále větší počet lidí,“ říká Michal Strcula, generální ředitel a předseda představenstva Air Bank.

Výhody užší spolupráce značek Air Bank a Zonky jsou například vidět už dnes, a to na rozšíření nabídky investičních příležitostí pro klienty Air Bank o službu Zonky Rentiér. Zonky tím získalo mnoho nových klientů z řad klientů Air Bank, kteří si službu mohou sjednat nejen v mobilním bankovnictví My Air, ale také na všech pobočkách banky.

„Očekávané prosincové sloučení Benxy s Air Bank je pro nás spíš už jen takovou formální záležitostí. Naše týmy totiž už dnes úzce spolupracují a na strategii naší P2P platformy se také nic nemění. Nadále budeme propojovat lidi, kteří chtějí jednoduše zhodnocovat své peníze investicemi do úvěrů, s těmi, kteří právě díky tomu mohou u Zonky získat půjčky za výhodnějších podmínek. Spojením s Air Bank však můžeme oslovit ještě více nových klientů, jak na straně zájemců o půjčku, tak na straně investorů,“ říká jednatel společnosti Benxy Jiří Humhal, který je od letošního ledna zároveň ředitelem divize Obchod v Air Bank.

Spojení Air Bank a Benxy nemá na klienty služby Zonky (ani Air Bank) žádné podstatné dopady. Podmínky investování a podmínky půjček zůstávají stejné. Změní se pouze poskytovatel služeb. Veškerá práva a povinnosti ze stávajících závazků Benxy přejdou v nezměněné podobě na Air Bank.

Spojení obou společností bude mít zároveň i ekonomické přínosy. Kromě vylepšení nabídky a očekávaného dalšího růstu Air Bank i značky Zonky by mělo spojení přinést také některé úspory nákladů, například v oblasti IT systémů.

Jana Pokorná / tisková mluvčí pro Air Bank a Zonky

Air Bank a.s. / člen skupiny PPF

Evropská 2690/17 / 160 00 Praha 6

mobil +420 776 786 801

e-mail jana.pokorna@airbank.cz

Ke stažení

Potřebujete naše logo? Stáhněte si ho!

Přehled čísel

Celkový objem půjčených peněz

19,890,032,000

Počet půjček

122,276

Počet klientů

78,378

Nejčastěji si lidé půjčili na

Refinancování půjček

Počet investorů

43,784

Počet Rentiérů

10,727

Stáhněte si zdarma Zonky mobilní aplikaci.

Rychleji a snadněji poptejte půjčku a získejte okamžitý přehled o splátkách.

Na pár kliknutí se staňte investorem a rezervujte si investice do zajímavých půjček.

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma 7 dní v týdnu

800 449 999

Po—Pá
8:00—20:00
So—Ne
9:00—18:00
Svátky
9:00—18:00

Nejdůvěryhodnější značka v oblasti dodavatelů mimobankovních půjček za rok 2019, 2020 a 2021

Zlatá koruna, Kategorie Fintech
v letech 2018 a 2020, Nebankovní úvěry za rok 2021

Člověk v tísni, Index odpovědného úvěrování
2. místo v letech 2017, 2018, 2019, 2020 a 2021